تجهیزات جانبی
انتخاب کابل و فیش مناسب صدا؟
کابل، حامل سیگنال های سیستم صوتی شماست. آنها از عناصر اصلی سیستم هستند و باید به دقت در مورد انتخاب آن ها برای اطمینان از رسیدن سیگنال ها بصورت کامل از میکروفون به دستگاه میکسر و سپس به تقویت کننده ها و بعد به بلندگوها فکر شده باشد.
برای اتصال میکروفون به میکسر حتماً توجه داشته باشید از کابل های بدون نویز مخصوص میکروفون استفاده نمایید. هر چقدر هزینه بیشتری برای کابل ها انجام دهید در آینده بهره بیشتری از سیستم خود خواهید برد و البته طول عمر دستگاه های شما نیز افزایش خواهد یافت.
برای کابل بلندگو، بزرگتر بودن اندازه هادی، موجب بهتر شدن توانایی در عبور جریان بالاتر به داریورهای بلندگو خواهد بود. همچنین، پوشش ضخیم تر کابل، آنرا در برابر فشار و کشش حفظ می کند. پاور امپ بهتر است در کوتاه ترین فاصله با اسپیکر قرار گیرد چرا که استفاده از کابل رابط کوتاه تر موجب به حداکثر رساندن بهره وری یک سیستم صوت خواهد بود. استفاده از کابل های نامناسب و نامرغوب می تواند ضربه بزرگی به صدای سیستم شما وارد کند. در حفظ و نگهداری کابل ها دقت کنید چرا که کابل ها ابزاری هستند که به دلیل گسترش و پراکندگی که دارند بیشتر در معرض آسیب خواهند بود.رک صوت چیست؟
شما به کابینت هایی نیاز دارید که از تجهیزات گران بها صوتی محافظت کنند. رک های بصورت دیواری یا ایستاده و یا پرتابل عموماً فلزی درست می شوند و در سایزهای مختلف برای دستگاه های مختلف صوتی عرضه می شوند. بدیهی است که نوع و میزان مقاومت این کیس ها کاملا بستگی به نوع تجهیزات و نیز محیط کاری شما دارد. در صورتی هم که تجهیزات شما نیاز به حمل و نقل دارند باید از کیس های مخصوص برای هر دستگاه استفاده کنید.


پایه باند چیست؟
پایه باند از جمله تجهیزات جانبی مهم بشمار می آید اطمینان حاصل کنید که پایه باندی که انتخاب می کنید محکم، قابل اعتماد باشد و به اندازه کافی باندهای شما را ایمن نگه دارد. امکان تنظیم ارتفاع و زاویه باند در این پایه ها از جمله نکاتی است که باید در هنگام خرید دقت شود.پایه میکروفون چیست؟
پایه های میکروفون برای کابردهای مختلف تولید و عرضه می شوند پایه های بلند ایستاده با کف چدنی یا سه پایه که برای سخنرانی یا خوانندگی در حالت ایستاده و میکروفون گذاری آلات موسیقی مانند پیانو و درام و ... – پایه میکروفون متوسط که برای قاری یا نوازندگانی که می نشینند استفاده می شود.- پایه میکروفون رومیزی یا تریبونی