نکات مهم در خرید تجهیزات صوت دست دوم و کارکرده
بسیار پیش آمده مشتریان راجع به تجهیزات صوت کارکرده و تشخیص کارکرد و سلامت آنها سوال پرسیده اند و در این مقاله بصورت مختصر به نکاتی کلیدی خرید لوازم کارکرده صوتی می پردازیم.
اسپیکر و میکسر و پاور میکسر:
تجهیزات صوت آکبند عموماً دارای گارانتی و تعهدات فروشنده می باشند و لذا خریدار نگرانی از کارکرد دستگاه نخواهند داشت. ولی در تجهیزات دست دو تشخیص سلامت دستگاه مشکل و حتی گاهی غیر ممکن می باشد.

اولین نکته سلامت فیزیکی بدنه دستگاه می باشد که در صورت رنگ رفتگی و خط و خش و حتی شکستگی های روی بدنه دستگاه مطمین باشید که کارکرد دستگاه برای اجاره یا جابجایی های متعدد و یا کارکرد طولانی مدت بوده که  پارسصدا توصیه می کند از خرید آن منصرف شوید چون مدت زیادی برای شما کار نخواهد کرد.

دوم سلامت قطعات الکترونیکی می باشد که عملاً آگاهی و تشخیص این که دستگاه مشکل داشته باشد یا خیر کار دشواری خواهد بود. توجه کنید ورودی و خروجی ها کار کنند و ولوم و کلیدهای کنترلی صحیح کار کنند و صدای نهایی با مشکلی مواجه نباشد البته در خیلی مواقع اشکالات در کار طولانی نمایان می شوند و با تست اولیه قطعاً قابل تشخیص نیستند.

تصور کنید دستگاه مورد نظر شما در یک سالن ورزشی یا تفریحی نصب شده باشد که حداقل روزی 12 ساعت کارکرده باشد. بدنه دستگاه سالم خواهد بود چرا که سیستم نصب شده و از تماس فیزیکی دور بوده ولی کارکرد طولانی قطعاً موجب کوتاهتر شدن عمر قطعات الکتریکی خواهد شد. پس توجه به ظاهر در انتخاب دستگاه های کارکرده مورد قطعی و درستی نیست.

مثال دیگری که معمولاً خریداران اسپیکر های دست دوم با آن مواجه می شوند. تعمیری بودن ووفر و تیوتر باند می باشد. این همان مسئله مهمی است که خریدار بدلیل عدم دسترسی به داخل جعبه بلندگو با آن مواجه می شود. سلامت ووفر و تیوتر در انتخاب اسپیکر بسیار مهم است ولی در عین حال بررسی آن عملاً میسر نیست.

در مورد امپلی فایر و میکسر ها هم دقیقاً همان مشکل بالا وجود دارد که سلامت قطعات الکترونیکی حتی توسط یک سرویس کار ماهر هم قابل بررسی دقیق نیست.

توصیه پارسصدا:
در کلام پایانی به دوستانی که سخت پسند هستند و نمی خواهند ریسک و هزینه های کلان ریسک خرید لوازم دست دوم معیوب بدهند. بشدت پیشنهاد می کنیم تجهیزات صوت نو و آکبند خریداری نمایند تا علاوه بر اطمینان از صحت و سلامت دستگاه و جلوگیری از هزینه های تعمیرات آتی. از داشتن یک سیستم منحصر بفرد شخصی لذت ببرند.